Nowohucki alfabet - pokolenia języka

Miło nam ogłosić, że Fundacja Hesperus została partnerem Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta w projekcie

„Nowohucki alfabet – pokolenia języka”, realizowanego w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2020”.

 

Do udziału zapraszamy uczniów oraz absolwentów nowohuckich szkół średnich. Na podstawie pozyskanego od uczestników zbioru słów i wyrażeń (korpusu leksykalnego), stworzymy międzypokoleniowy słownik nowohuckiego slangu młodzieżowego, uwzględniającego wyrazy związane z miejscami w Nowej Hucie, historią nowohuckich dzielnic i osiedli oraz z wydarzeniami łączącymi się ze zmianami społecznymi, które dokonywały się właśnie tutaj na przestrzeni dekad. Hasła zostaną opracowane przez międzypokoleniowe zespoły pod okiem specjalistów w formie „słownikowej” (pisanej), filmowej, nagrań audio oraz zdjęć i map.

 

Wyniki prac zostaną udostępnione na specjalnie stworzonej na cele projektu stronie internetowej (więcej informacji już niebawem!) oraz wydane w formie książkowej.

 

Projekt będzie całkowicie dostępny dla osób g/Głuchych i słabowidzących oraz niewidzących – to dla nich na właśnie powstającej stronie projektu przygotowujemy audiodeskrypcje i filmiki w PJM, zaś w trakcie spotkań postawimy w stan gotowości koordynatorów dostępności i tłumaczy!

 

Na zakończenie projektu wszystkich uczestników i zainteresowanych zapraszamy na uroczysty finał, podczas którego rozdamy efekty naszej pracy - słowniki w formie broszurowej oraz zaprosimy publiczność na premierę spektaklu o nowohuckich słowach, przygotowanego przez młodzież z nowohuckich liceów pod okiem Jarosława Szweca - aktora i reżysera związanego m.in. z Teatrem Ludowym.

 

Partnerem projektu jest również Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty oraz dwa nowohuckie licea: XII Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida i XXI Liceum Ogólnokształcące im. S.I. Witkiewicza – Witkacego.

Aby wziąć udział, skorzystaj z naszej ankiety: https://forms.gle/sfb3joFuL7EqibgGA

minist.png
okknh.png
stow.png
Logo_H.png

Projekt „Nowohucki alfabet – pokolenia języka”, który uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury, to działania międzypokoleniowe mające na celu stworzenie wyjątkowego słownika gwary nowohuckich szkół średnich na przestrzeni zmieniających się już siedmiu dekad historii tej najmłodszej części Krakowa.